Alçıpan Dekorasyon

ALÇIPAN KAPLAMALAR
Bölme duvar, giydirme duvar, asma tavan, her türlü havalandırma kaplama, tavan ve duvarda bulunan boruların kaplanmasında, işyeri ve evlerin daha estetik bir görünüme sahip olması için kullanılan ana malzemedir. Hızlı ve kolay uygulama özelliğine sahip olduğu için işçilik ve zamandan tasarruf sağlar, inşaat maliyetlerini önemli ölçüde azaltır. Alçıpan ile yapılan duvar ve asma tavanlar, hafif, esnek ve deprem açısından güvenli olur.

ALÇIPAN ÇEŞİTLERİ – BEYAZ ALÇIPAN
Bölme duvar, giydirme duvar ve asma tavan yapımında kullanılan malzemedir. Son derece hafif ve estetik görünüm sağlar. Her türlü detay ve kademe uygulamasında kullanılabilir.

SUYA DAYANIKLI ALÇIPAN (YEŞİL)
Su ve neme karşı dayanım istenilen yerlerde bölme duvar, giydirme duvar ve asma tavan yapımında kullanılan malzemedir. Banyo, tuvalet, mutfak, yemekhane ve çatı arasında belirli bir süre su ve neme dayanabilir özelliğe sahiptir. Fayans ve seramik gibi malzemelerle kaplanabilir.

YANGINA DAYANIKLI ALÇIPAN
Belirli bir süre yangın dayanımı istenilen yerlerde bölme duvar, giydirme duvar ve asma tavan yapımında kullanılan malzemedir. Okul, hastane, otel, ticaret ve iş merkezleri gibi kamuya açık yapılarda yangın güvenliği açısından kullanılabilir.

ASMA TAVAN
Bir Yapıda bulunan üst döşemeye askı sistemiyle tutturulmuş; metal veya ahşap iskelet üzerine vida yardımı ile çeşitli malzemelerden levhaların birleştirilmesiyle oluşan tavana asma tavan denilmektedir. Asma tavan çeşitli sebeplerden dolayı yapılabilir. Kimi zaman görselliği dekoratif şekilde yansıtmak için, kimi zamanda tavandan geçen havalandırma borularını tesisat, kablolardan oluşan görüntü kirliliğini gizlemek için kullanılır. Asma tavan ısı yalıtımını sağlamak için de kullanılabilir. Bunu sağlamak için tavan ile asma tavan arasına döşenen izocam, strafor gibi destek malzemeler ile sağlanır. Konutlar, ofisler, alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler, sinema ve tiyatro salonları, sanayi yapılar, ses ve ısı yalıtımı istenen ortamlar gibi birçok kullanım alanı vardır.

Ana özelliklerini madde madde sıralayacak olursak;

• Mevcut her türlü döşeme altına uygulanabilir.
• Düz ya da eğimli çatılarda ısı ve ses yalıtımı yapma olanağı sağlar.
• Tavan tipine göre üst döşemenin yangın direncini artırabilir.
• Esnek bir sistem olduğundan dolayı bina duvar ve tavanların büzüşme ve genleşme gibi hareketlere kolayca uyum sağlar ve kesinlikle çatlama yapmaz.