Kartonpiyer ustasıyız… 

Kartonpiyer İtalyanca carta (kağıt) sözcüğü “cartone” den geliyor, anlamı ise sıkıştırılmış kağıt. Bu sözcük 1600’lerdan itibaren karton kutular için de kullanılmaya başlıyor. Sıkıştırılmış kağıdın sanat dünyasına katılışının bir örneği; Raphael’in 1680’de üzerine freskolar yaptığı ünlü kartonlarıdır.

Kartonpiyer

Kartonpiyer

Suyla karıştırılıp hamur haline getirilen önce tutkal sonra üstübeçle karıştırılmasıyla elde edilen bir malzeme. Bu malzeme önceden hazırlanan kalıplara dökülür ve kuruduktan sonra yapıların tavanlarına ya da duvarlarına montajı yapılır.  Malzeme daha sonraları yerini kullanım kolaylığı olan alçıya, daha sonraları ise poliüretan esaslı olanlara bıraktı. Şimdiki güçlendirilmiş haliyle ömrü bina ömründen fazladır. İmalatında, alçı su ile homojen hale getirilerek donatı olarak cam elyaf ile takviye edilir.

Kartonpiyer

Kartonpiyer

KARTONPİYER ÇEŞİTLERİ

Uygulamalar, kullanılan malzeme ve uygulama biçimlerine göre genel olarak 2 gruba ayrılabilir. Alçı ve Poliüretan ..
Alçı, bu işin klasik sanatıdır.. Belki eksiklikleri vardır… Tozsuz değildir. Uygulaması daha zordur.  Daha pahalıdır…
Fakat, sorun estetikse, kalıcı bir sanatsa, tabiiki alçı kartonpiyer..
Farklı desenler, istediğiniz desenler ise..  Bu şart..

Fakat, estetik gereksinimlerim fazla değil, fiyat daha uygun olsun derseniz, hazır, poliüretan modellerden birini seçebilirsiniz.
Fakat, ben gerçekten orjinal bir tasarım istiyorum diyorsanız, alçıyı tercih edeceksiniz.
Size sunulanı değil, sizin istediğiniz gibi olmasını istiyorsanız alçı kartonpiyer…

Kartonpiyer

Kartonpiyer

Alçı Kartonpiyer

Cam elyaf alçı ile kaplandıktan sonra belirli süre kurumaya bırakılır. Kuruyan materyal montaja hazır hale gelir. Bu aşamalardan geçmiş alçı yapı ürününe alçı kartonpiyer denir. Detaylı bilgi almak için..

Desenli Kartonpiyer

Kartonpiyer

Kartonpiyer

Motifli (Klasik) 

Yaklaşık bin yıllık, BAROK, GOTİK, GREK, ROKOKO , OSMANLI, ve SELÇUKLU süsleme sanatlarının estetik mimari disiplinlere bağlı kalarak modellere uyarlanması ile motifli kartonpiyer uygulamaları başlamıştır. Kullanılan farklı motifler uygulanan mekana estetik ve şık bir görünüm kazandırır.

Uygulanırken dikkat edilmesi gereken unsurlar;

Tek başına değerlendirilmemelidir. Uygulanırken mekanın içinde kullanılan mobilya, zemin kaplama, perde, boya v.s yapı elemanları dikkate alınmalı uyumsuzluk sorununun önüne geçilmeli.

Uygulama sırasında mekanın oran ve orantısı dikkate alınarak çalışma yapılmalıdır.

Modellerde hatların oymalı ve süsleme olan kısımları canlılığını kaybetmemiş, deforme olmamış, orijinal parçalardan oluşması kalite ve görünüm açısından çok önemlidir.

Modeller orijinal ve doğru parçaların bütünlüğü ile estetik değer kazanır. Seri üretim için polyester, silikon, kükürt bazlı demir kalıplar oluşturmadan önce bu husus dikkate alınmalıdır.

Motifli ( Klasik) üzerinde uygulanacak boyanın niteliği, modele, mevcut mekanın durumuna, kullanılan diğer yapı elamanlarının renk uyumuna aykırı olmamalıdır.

Alçı rölyef süsleme sanatı, klasik tekniklerle birlikte, çağdaş tasarım ve uygulama teknolojileri de kullanılmaktadır. Yapısal açıdan yeni form ve kompozisyon anlayışı ile “modüler tasarım” adı alır. Bu açıdan kartonpiyer işlerini tasarımın estetik ve teknolojik boyutları içinde görmemiz gerekiyor. Mimari tasarım ve uygulamalarda kartonpiyer işlerinde alçı yanında plastik, strafor gibi yeni teknolojiler de kullanılmaktadır. Duvar resim, mozaik vb. süsleme sanatlarındaki aynı geleneksel, strüktürel yapıya sahiptir.

Strüktürel temel, düzenek olarak açık, friz ve rozet gibi temel üç türe ayrılır. Strüktürel yapının yapıtaşları geleneksel tanımlarıyla motif ve ornamenttir. Çağdaş tasarımda bu kavramlar modül adını alır. Strüktürel yapıda modüler sistem adını alır, yapısal prensipler üzerine kurulur. Asıl konumuz olan “modül ve kompozisyon tasarımını” ilk önce tasarımın genel tanımı içinde ele almak gerekiyor. Konu böyle ele aldığında tasarımın özgün, orijinal bir faaliyet olduğu görülmektedir.

Tasarım faaliyeti, bir projeye göre fikir ve form geliştirmektir. Fikir geliştirme konu araştırmalarından geçer. Bu konu araştırmaları, iki ve üç boyutlu taslaklarla ve form araştırmalarıyla yapılır. Form araştırmaları form etütleri ve onların neticesinde soyutlamalar yapılır. Bu soyutlamalar modülün formunu belirlemeye ve estetik değerler kazandırmaya dönüktür.

Estetik etki, amacıda belirlemektedir. Tasarımın amacı, farklı kompozisyon ilkeleri ve teknik yöntemlerle, özgün ve fonksiyonel formlar kurmaktır. Form tasarımı 2D ve 3D (boyut) taslaklarla geliştirilir. Onlara göre plastik malzemeyle model yapılır. Kil modelden alçı model dökülür. Bu modelden değişik tekniklere göre çoğaltma kalıbı hazırlanır ve üretime geçilir.